CMC10 WEBINAR - 2024. Július 1.

A termésnövelő anyagok tanúsítása: a megfelelőség-értékelési folyamat útja

A termésnövelő anyagok tanúsítása egy szigorú folyamat, amely részletes értékeléseket és szigorú szabályok betartását követeli meg. Németh Zsuzsanna, szervetlen termésnövelő anyag szakértő és auditor ismerteti, hogy a gyártóknak milyen lépéseket kell követniük ahhoz, hogy megfeleljenek az Európai Unió Termésnövelő Termék Rendeletének (FPR). A tanúsítás biztosítja, hogy a termésnövelő anyagok megfeleljenek a minőségi és környezetvédelmi előírásoknak. Zsuzsa elmagyarázza: „A CE-jelölés a megfelelőség és a bizalom jele, amely lehetővé teszi a termésnövelő anyagok forgalmazását és felhasználását az Európai Unióban.”

Az FPR meghatározza a termésnövelő anyagokra vonatkozó specifikus kritériumokat, beleértve a tápanyagösszetételt, a szennyezőanyag határokat és a környezeti hatásokat. A gyártóknak szigorú teszteléssel és dokumentációval kell bizonyítaniuk a megfelelést.

A CerTrust-hoz hasonló Notified Body-k feladata a termésnövelő anyagok megfelelőségének értékelése. „A mi feladatunk annak ellenőrzése, hogy a termék megfelel-e minden szabályozási követelménynek” – mondja Zsuzsa. Ez magában foglalja a termék besorolási kategóriájának függvényében a gyártás minőségirányítási rendszerének, gyártó műszaki dokumentációjának átvizsgálását és a laboratóriumi teszteket.

A tanúsítási folyamat azzal kezdődik, hogy a gyártó benyújtja kérelmét termékének értékelésre. Zsuzsa részletezi a lépéseket: „Áttekintjük a műszaki dokumentációt, elvégezzük a szükséges teszteket, ha szükséges, helyszíni audit során ellenőrizzük a gyártást és a termékminőséget és megfelelőségi értékelési jelentést készítünk.” A tanúsítvány kiadása az esetleges hiányosságok orvosolása után lehetséges.
Az FPR különböző tanúsítási modulokat, A, B+C és D1 engedélyez. Zsuzsa ismerteti az modulokat, amelyek eltérő ellenőrzést igényelnek. „A megfelelőségértékelési modul kiválasztása a termék funkció szerinti és összetevő kategóriájától függ.”


Idővonalak és kihívások

A tanúsítás jellemzően két-három hónapot vesz igénybe, a termék összetettségétől és a gyártó reakciókészségétől függően. Zsuzsa megjegyzi: „Késedelmek fordulhatnak elő, ha a dokumentáció hiányos, vagy jelentős kiegészítésekre, korrekciókra van szükség.”

Az EU-n kívüli gyártóknak szintén meg kell felelniük az FPR szabályainak, ha az európai piacon szeretnék értékesíteni termékeiket.

A tanúsítás nem egyszeri folyamat: „A tanúsításokat három-öt évente meg kell újítani az alkalmazott tanúsítási modultól függően” – magyarázza Zsuzsa. Amennyiben a gyártás minőségirányítási rendszere is tanúsításra került, akkor rendszeres auditok (évente, de esetenként gyakrabban is) biztosítják, hogy a gyártók mindenkor megfeleljenek az előírásoknak.

Ha egy termék nem felel meg a követelményeknek, azt nem lehet az EU-ban forgalmazni. „A nem megfelelőségnek jelentős következményei vannak, de a gyártók újra jelentkezhetnek a hiányosságok orvoslása után” – mondja Zsuzsa.


Fogyasztóvédelem és környezetvédelem

A tanúsítási folyamat fő célja mind a fogyasztók, mind a környezet védelme. Zsuzsa így zárja gondolatait: „A szigorú szabályok betartásával biztosítjuk, hogy a termésnövelő anyagok fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokat támogassanak anélkül, hogy veszélyeztetnék a környezeti -és élelmiszerbiztonságot.”

termésnövelő anyag
Amennyiben bármelyik szolgáltatásunk felkeltette érdeklődését, lépjen velünk kapcsolatba!